ساختار مرکز
منوی اصلی
مراکز آموزشی درمانی استان قم

مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی ره
مرکز آموزشی درمانی نکویی هدایتی
 
مرکز آموزشی پژوهشی درمانی ایزدی
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 463832
بازديدکنندگان امروز: 199
کل بازديدکنندگان: 1317294
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 1.0000 ثانيه
نظرسنجی


عالی
خوب
متوسط
ضعیف

اخبار > تاریخچه کروناویروس جدید


  چاپ        ارسال به دوست

تاریخچه کروناویروس جدید


كوروناويروس جديد

nCoV-2019

 

 


تاريخچه كوروناويروس جديد (nCoV-2019)

در 31 دسامبر 2019، خوشه ای از موارد عفونت شدید تنفسی در شهر ووهان (Wuhan) استان هوبای کشور چین، گزارش شد. درابتدا به علت رابطه مبتلایان با بازار عمده فروشی ماهی و غذاهای دریایی به نظر می رسید علت آن غذاهای دریایی است که بلافاصله اقدامات سلامت محیط و گندزدایی در آنجا به طور کامل انجام شد. چند روز بعد این فرض رد شد. در 9 ژانویه 2020 این ویروس که علت بستری 15 نفر  از 59 بیمار شده بود باعث نگرانی شد و اینگونه یک کوروناویروس جدید که 70% قرابت ژنتیکی با سارس داشت، کشف شد. در حال حاضر این ویروس  به اختصار nCoV-2019 نام گذاری موقت شده است (تا اطلاعات در مورد این ویروس و بیماری کامل شود). در 11 سپتامبر 2020 اولین مورد فوت ناشی از این ویروس در چین گزارش شد و موارد مثبت از سایر کشورها  مانند ژاپن، کره جنوبی، آمریکا گزارش گردید ( با توجه به افزایش تعداد کشورها لطفا پیگیری نام کشورها صرفا از منابع معتبر از جمله سامانه وبدا و اخبار سراسری انجام شود).  بسیاری از اقدامات تشخیصی و کنترل عفونتی توصیه شده در حال حاضر مشابه با دستورالعمل کوروناویروس MERS است.   این بیماری در حال حاضر (تا صبح 5 بهمن 98)  از هیچ کجای ایران گزارش نشده است.


كوروناويروس چيست؟

کوروناویروس ها، به يك گونه بزرگ ويروس­ها تعلق دارند که باعث بيماري هاي متنوعي در بسياري از حيوانات مي شوند. درگذشته به عنوان عامل سرماخوردگی انسان شناخته می شدند.

در حال حاضر مشخص شده است كه كوروناويروس ها مي توانند سبب طيفي از بيماريها، اعم از سرماخوردگي تا سندرم تنفسي حاد شديد (SARS) در انسان شوند.

تاكنون تعدادی كوروناويروس انساني شناخته شده است كه بعضی آلفا و اکثرا بتاكوروناويروس هستند (SARS و MERS  از دسته بتاکوروناويروس ها مي باشند.)

 

بیماری nCoV-2019 چيست؟

این بیماری جدید، یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان محسوب می شود؛ اما هنوز راه های انتقال، مخازن حیوانی، راه های پیشگیری و تظاهرات دقیق بالینی آن مشخص نشده است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.

در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای nCoV  وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی بالا و پرسش از شرح حال سفر و تماس از بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.


تعاریف موارد بیماری

مورد مشکوک: موردی است که باید نمونه گیری شده ، بررسی های بیشتری در مورد آن انجام شود:

       فرد مبتلا به بیماری شدید تنفسی تب دار ( سندروم SARI) که به دلیل تب، سرفه و ... نیازمند بستری در بیمارستان
می باشد و عامل بیماری دیگری برای توجیه علائم بیماری وی متصور نیست (پزشکان در مورد تظاهرات غیرتنفسی و غیرمعمول بیماری در افراد با نقص ایمنی باید هوشیار باشند). که حداقل یکی از مشخصات زیر را دارا باشد:

الف. سابقه سفر به ووهان در استان هوبای کشور چین، در عرض 14 روز قبل از شروع علائم بیماری

ب. از کارکنان بهداشتی درمانی (پزشک، پرستار، خدمه و سایر پرسنل بخش) باشد که در محلی که یک مورد بیماری تنفسی شدید (SARI) بستری بوده است خدمت کرده و تردد داشته است (بدون توجه به ملیت یا سابقه مسافرت آن بیمار)

ج. علیرغم درمان های مناسب برای پنومونی، پاسخ بالینی نامناسب بوده و به شکل غیرمعمول و غیرقابل انتظاری وضعیت بالینی بیمار،  حادتر  و وخیم تر شود (بدون توجه به سابقه سفر و ملیت بیمار) حتی اگر عامل بیماری زای دیگری که توجیه کننده وضعیت بالینی بیمار باشد، نیز از بیمار جداسازی شده باشد.

 

       بیمار دارای علائم تنفسی  (با هر شدتی که باشد)، که در عرض 14 روز قبل از شروع علائم بالینی یکی از انواع تماس های ذیل را داشته باشد:

الف. تماس نزدیک با مورد قطعی و علامت دار بیماری nCoV (تعریف تماس نزدیک در صفحه بعدی توضیح داده شده است)

ب. کار در بیمارستان یا مرکز درمانی در کشوری که انتقال داخل بیمارستانی در آن کشور گزارش شده باشد

ج. تماس مستقیم با مخازن حیوانی بیمار  (درصورتی که وجود عفونت کوروناویروسی جدید در حیوان قطعی شده باشد) در کشورهایی که، کوروناویروس جدید دارای مخزن حیوانی باشد یا ابتلای انسان در اثر انتقال zoonotic محرز شده باشد.

 

 

 

تعریف تماس نزدیک

       تماس بیمارستانی با بیمار، شامل ارائه مستقیم خدمت بالینی کادر بیمارستانی به بیمار مبتلا به nCoV ، تماس با عضو دیگری از تیم درمانی که خود مبتلا به nCoV شده باشد، به ملاقات بیمار رفتن یا با بیمار در یک فضای بسته مشترک قرار گرفتن (مانند آسانسور، اتاق و ...)

      همکار بودن یا همکلاس بودن با فرد مبتلا به nCoV یا هر تماس شغلی با بیمار مبتلا به nCoV در فضای بسته مشترک

     همسفر بودن با فرد مبتلا به nCoV در یک وسیله نقلیه مشترک

     همخانه بودن و زندگی با فرد مبتلا به nCoV در یک فضای مشترک


 

موضوعات ویژه زنان باردار

      زنان باردار مشکوک به کوروناویروس جدید 2019 (یا موارد قطعی دارای عفونت تایید شده) باید مطابق درمان های سایر افراد تحت درمان حمایتی قرار گیرند و تطبیق درمان با فیزیولوژی بارداری نیز مد نظر باشد.

      تصمیم به ختم بارداری و زایمان اضطراری تصمیم دشواری است و به عوامل متعددی بستگی دارد، سن بارداری، شرایط مادر و پایدار بودن جنین. ضروری است در صورت امکان، قبل از این تصمیم، با متخصص زنان، نوزادان، بیهوشی و مراقبت های ویژه مشاوره انجام شود (بسته به شرایط مادر)

 

احتیاطات استاندارد برای همه بیماران

احتیاطات استاندارد شامل بهداشت تنفسی و دست، پیشگیری از آسیب با سوزن و اشیا نوک تیز، مدیریت ایمن پسماندها، سلامت و تمیز نگه داشتن محیط و استریل سازی وسایل و ملحفه بیمار، استفاده از وسایل حفاظت فردی  (PPE) است.

 

       در صورتی که بیمارِ مشکوک به nCoV می تواند ماسک را تحمل نماید، یک عدد ماسک طبی به بیمار داده شود.

     دهان و بینی در زمان عطسه و سرفه پوشانده شود  (توسط دستمال یا بخش بالایی آستین لباس)

      رعایت شستشو و بهداشت دست، بعد از تماس دست ها با ترشحات تنفسی

 

تمیز بودن و گندزدایی سطوح و محیط کار، از نظر صحت و همیشگی بودن فرایند باید ارزیابی گردد. تمیز نگه داشتن سطوح با آب و مواد شوینده و گندزدایی با مواد گندزدای بیمارستانی مورد تایید از اقدامات مهم احتیاطات استاندارد است. موازین بهداشتی در رختشوی خانه  (laundry )، ظروف مورد استفاده در تهیه و توزیع غذا، مدیریت پسماندهای بیمارستانی باید طبق دستورالعمل های ابلاغ شده انجام گیرند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


٠٨:٤٩ - يکشنبه ٦ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٣٥٠٨٥    /    تعداد نمایش : ٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مناسبتها

 

I      P      D

همایشها و سمینارها
پیوندها

http://bmc.muq.ac.ir/uploads/114_407_54_114_372_46_amoozesh.png